Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Poronienie – objawy i jak wygląda?

Poronienie – objawy i jak wygląda?

Czy wiesz, że poronienia dotyczą prawie 15% wszystkich ciąż? Niestety nadal zbyt mało się o tym mówi. Emocje, których doświadcza wtedy kobieta to zwykle żałoba, zniechęcenie... Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czemu to właśnie je musiało to spotkać. Zaczynają się zastanawiać, czy będą mogły jeszcze zostać mamą. Za przyczyną poronień może stać kilka nieprawidłowości. Przeczytaj oraz dowiedz się, co może objawiać się samoistną utratą ciąży, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ta­kich sytuacji w przyszłości i uporać się z donoszeniem ciąży do 9 miesiąca. W tekście piszemy także o sytuacjach, w których kobieta nie chce urodzić dziecka czy też uważa, że ta chwila nie jest dobra, by została mamą. Co wtedy powinna zrobić? Jakie są sposoby — te bez ryzyka komplikacji i te nieodpowiedzialne na wywołanie poronienia? Więcej w tekście.

Spis treści

Poronienie

Na czym polega poronienie — samoistne zakończenie ciąży

Poronienie, utrata ciąży lub samoistne zakończenie ciąży wypada przed zakończeniem II trymestru ciąży. Niestety to nagminny objaw, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Mimo tak rozwiniętej nauce nie znaleziono jeszcze metody na to, aby w każdej sytuacji móc uchronić i utrzymać ciążę. Przyczyny bywają różne, jednak niezależnie od sytuacji, jest to niełatwa chwila, nieprzyjemny okres, z którym trzeba się pogodzić.

Ile osób dotyczy problem utraty ciąży?

Szacunkowo co 4 kobieta ma za sobą utratę dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Badania wykazują, że aż 80% poronień przypada na pierwsze 12 tygodni ciąży i wtedy też zwykle dziewczyny nawet nie są świadome tego, że nosiły pod sercem nowe życie i straciły ją… Wtedy do utraty ciąży dochodzi od razu po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, a utrata ciąży często może zbiec się z krwawieniem menstruacyjnym, więc może być ono nieodczuwalne.

Samoistne poronienie — objawy utraty ciąży

Najczęstsze objawy obumarcia płodu to:

 • krwawienie z dróg rodnych,
 • ciężki do zniesienia ból podbrzusza oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
 • silne skurcze,
 • brak objawów pasujących do ciąży, czyli m.in.: wymioty, bolesność piersi,
 • brak tętna płodu podczas wykonywania badania USG (od 5 tygodnia ciąży),
 • podwyższona temperatura,
 • zimne poty.

Uwaga! W przypadku obumarcia płodu zatrzymanego nie ma żadnych widocznych objawów. Wtedy ciało kobiety zachowuje się tak, jakby było nadal w ciąży. Niestety podczas badania USG lekarz informuje o braku wyczuwalnego tętna u dziecka.

Poronienie objawy

Poronienie zagrażające

O poronieniu tego typu mowa, gdy ciąża jest zagrożona, ale dziecko nadal żyje. Objawy to krwawienie z dróg rodnych – nie boli. Występuje zazwyczaj około 22 tygodnia ciąży i lekarz dokładnie przekazuje, jak postępować w takiej sytuacji. Może zdarzyć się tak, że ciężarna będzie musiała zostać w szpitalu na obserwacji. W przypadku poronienia zagrażającego jest jeszcze nadzieja na uratowanie dziecka — trzeba wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie oraz płód i zrezygnować z chodzenia do pracy. Czasami przepisywane są także odpowiednie leki.

Poronienie bez krwi

Krwawienie z dróg rodnych nie zawsze jest znakiem o poronieniu, jednak w takim wypadku błyskawicznie trzeba iść do ginekologa i wykonać pakiet badań podstawowych i nie tylko. Jeśli krwawienie jest obfite, lekarz zaleci obserwację całodobową w szpitalu. Krwawienie podczas ciąży zawsze oznacza zagrożenie, więc należy wtedy szczególnie zadbać o swój organizm oraz los dziecka.

Poronienie zatrzymane

Poronienie zatrzymane, inaczej chybione jest wtedy, gdy następuje obumarcie płodu, ale organizm się go nie pozbył samoistnie do 8 tygodni po zajściu.

Poronienie w toku

To poronienie wiąże się z ogromnym bólem, podczas którego obserwuje się krew sączącą z dróg rodnych. U ujścia szyjki macicy zauważalne są nawet elementy jaja płodowego.

Poronienie niezupełne

Do poronienia niezupełnego dochodzi po 2 miesiącu ciąży i wtedy to zostaje wydalona jedynie część pęcherzyka ciążowego, a pozostałości płodu zostają w jamie macicy.

Co robić w przypadku poronień nawracających? Jak im zapobiegać?

O poronieniach nawracających mówi się, gdy następują 3 utraty ciąży jedna po drugiej. Takie obumarcia płodu nawracające można leczyć w klinice leczenia niepłodności. Przede wszystkim istotny jest zdrowy styl życia — odpowiednio dopasowana dieta, brak używek, regularny sen, regularna aktywność fizyczna lub brak stresu lub chociaż jego zmniejszanie.

W klinice leczenia płodności w pierwszej kolejności wykonywane są badania, które mają na celu określić co było przyczyną pierwszego poronienia i określić, czy można temu zapobiec w przyszłości i w jaki sposób.

Umów się na legalny zabieg na terenie Czech.
Ania – 00420 773 526 231

Ryzyko utraty ciąży — statystyki

Większość samoistnych poronień dotyczy ciąż na bardzo wczesnym etapie — zazwyczaj około 4-6 tygodnia i dotyczy nawet co 5 ciąży! Zwykle następuje to na początku ciąży. Badania wykazują, że aż 25% ciąż kończy się samoistną utratą przed rozpoczęciem 3 miesiąca.

Dlaczego następuje poronienie? Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny utraty ciąży i kiedy ryzyko utraty zwiększa się.

Powody poronienia

 • problemy hormonalne: to standardowe problemy związane z płodnością i utrzymaniem płodu. Przyczyną główną mogą być infekcje ogólnoustrojowe jak choroby tarczycy lub nieleczona cukrzyca, ale również zespół policystycznych jajników.
 • choroby bakteryjne lub wirusowe i odpornościowe: odpowiedzialne są za poronienia sporadyczne, a nie nawykowe. Organizm uważa infekcję za najgorszego przeciwnika, z którym należy wygrać, a dziecko ma za nadprogramowe obciążenie więc może dojść do poronienia.
 • zmiany patologiczne w obrębie narządu rodnego kobiety: mowa tutaj o zaburzeniach, które mogą powodować poronienie — mięśniaki, macica dwurożna lub jednorożna czy przegrodzona albo niewydolność szyjki macicy. To tylko kilka z możliwych zmian patologicznych.
 • wady bazujące na genach: płodu lub też nieprawidłowości w budowie macicy czy formowaniu się jaja płodowego: wady związane z liczbą, czy budową chromosomów zarodka. Rzadko poronienie jest efektem wad genetycznych rodziców.
 • trombofilia: czyli problemy z krzepnięciem krwi: utrudnia to zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Jak długo trwa zakończenie ciąży?

Obumarcie płodu trwają raczej dłużej niż jeden dzień. Zdarza się, że od obumarcia płodu mija nawet tydzień i dopiero objawy poronienia są widoczne i bolesne.

Czy utrata ciąży boli?

Utrata dziecka wiąże się z bólem, a zwłaszcza tym psychicznym, ale kobiety zwykle opisują ten ból jako podobny do tego odczuwanego podczas krwawienia miesiączkowego.

Jak wywołać poronienie

Zgodna z prawem aborcja

W Polsce każdy wariant aborcji jest zakazany, dlatego wiele Polek decyduje się na terminację w Czechach, gdzie jest to zgodne z prawem do 12 tygodnia ciąży. Poza granicami państwa — w Czechach obowiązuje Cię prawo czeskie, dlatego nie musisz bać się odpowiedzialności karnej. Wszystko wykonywane jest zgodnie z prawem, ale przy tym możliwie jak najbardziej anonimowo. Pracownicy zatrudnieni w profesjonalnych klinikach ginekologicznych posługują się językiem polskim, więc możesz podczas telefonu wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania ciąży? Dzień przed możesz jeść jedynie lekkie dania, a 5 godzin przed zabiegiem nie można już nic jeść, pić ani palić papierosów.

Na zabieg weź ze sobą:

 • długi T-shirt co najmniej do połowy ud,
 • ręcznik,
 • chłonne podpaski,
 • wygodne klapki.

Aborcja w Czechach wykonywana jest metodą próżniową pod narkozą. Aborcja trwa około 15 minut, a cała wizyta w klinice około półtorej godziny. Usuwanie ciąży tą metodą nie boli i jest stuprocentowo skuteczna. To jedyny bezpieczny dla zdrowia sposób aborcji.

Jak postępować po poronieniu?

Po poronieniu lekarz zrobi serię standardowych. W momencie, gdy poronień było już więcej, lekarz wykona pakiet badań związanych z genami, hormonalnych oraz nasienia. Utrata dziecka może być wynikiem różnych nieprawidłowości, dlatego bazą do szansy ponownego starania się o dziecko jest leczenie i zmniejszenie prawdopodobieństwa kolejnego obumarcia płodu. Kluczem jest wykluczenie zaburzeń genetycznych u obojga przyszłych rodziców, infekcji immunologicznych, zakaźnych czy innych przyczyn.

Ciąża po poronieniu zakończona sukcesem? Czy jest szansa?

Po zakończeniu ciąży jest duża szansa na to, że kolejna ciąża zakończy się już pozytywnym finałem. Po pierwsze istotna jest poprawna diagnostyka i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia

Kiedy starać się o dziecko po zakończeniu ciąży? Zaleca się, że partnerzy powinni odczekać więcej niż 3 miesiące.

Umów się na legalny zabieg na terenie Czech.
Ania – 00420 773 526 231

5/5 - (128 głosów)

Może Cię zainteresować