Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Aborcja USA

Aborcja USA

Jaki wpływ na mieszkańców Ameryki ma wyrok Sądu Najwyższego w sprawie aborcji? W Stanach Zjednoczonych przez prawie pół wieku obowiązywało konstytucyjne prawo do aborcji. Uchwalono go razem z wyrokiem w sprawie Roe przeciwko Wade. Wszystko zmieniło się z dniem 24 czerwca 2022 roku, gdy wyrok ten został uchylony. W efekcie prawie 50 klinik aborcyjnych w momencie zostało zamkniętych, a poszczególne stany mogą same podejmować decyzję, czy pragną wprowadzić zakazy terminacji ciąży na swoim terenie i na jakich zasadach. Prawa kobiet o decydowaniu o swojej przyszłości znów zostają zachwiane. Czy obywatelki Stanów Zjednoczonych mogą zgodnie z prawem dokonać aborcji?

Spis treści

Aborcja USA

Absolutny zakaz usuwania ciąży w niektórych stanach — w USA ubywa klinik aborcyjnych

W wybranych stanach wprowadzono całkowity zakaz aborcji. To prawdziwy cios dla praw reprodukcyjnych. Uchylenie wyroku sprawia, że każdy stan może decydować o tym, czy usunięcie ciąży na jego terenie jest zgodna z prawem. Wiele wskazuje na to, że większość stanów USA zdecyduje o absolutnym zakazie aborcji.

Trigger law — zaplanowane ustawy o zakazie aborcji

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji, niektóre stany zaplanowały prawa zakazujące aborcji na ich powierzchni. Świadczy to o tym, że w tych miejscach, w momencie, gdy Sąd Najwyższy w USA podejmie decyzję, dokonanie usunięcia ciąży będzie od razu niezgodne z prawem.

Reakcje obywatelek na zakaz aborcji (nie tylko w Ameryce)

Tematyka zakazu aborcji w USA naświetlają również obywatele Polski z uwagi na strajki, które miejsce miały w 2020 roku za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Polacy, którzy korzystają z aplikacji TikTok, tworzą nagrania nawiązujące do tej sytuacji, a kobiety zamieszkujące te amerykańskie stany, w których terminacja ciąży jest jeszcze zgodna z prawem, tworzą rolki, wyrażając gotowość do pomocy kobietom, które chcą dokonać terminacji ciąży.

USA aborcja

Głosowanie w Kansas

Amerykański stan Kansas przedstawił swoje zdanie w sprawie głosowania przeciwko zakazie usuwania ciąży w USA. Było to o tyle zadziwiające, bo niemalże cały stan to mieszkańcy bardzo konserwatywni. To pierwsze takie wydarzenie, podczas którego nastąpiło powszechne głosowanie dotyczące terminacji po wyroku z 1973 r. W listopadzie 2022 r. w stanach Vermont, Kalifornia i Michigan też przeprowadzono referendum w tej sprawie.

Gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjne prawa? Między innymi w Teksasie oraz Oklahomie, gdzie terminacja ciąży jest kategorycznie zakazane po upłynięciu 6 tygodni od poczęcia ( w ciąży w tak początkowym rozwoju, a to uniemożliwia podjęcie decyzji). Za dokonanie aborcji od 5 tygodnia ciąży, lekarzom w tych stanach grozi więzienie. Terminację płodu po terminie 6 tygodni można wykonać zgodnie z prawem tylko w chwili zagrożenia życia kobiety.

Co to plan trymestrowy?

W USA od decyzji w sprawie Roe obowiązywał plan trymestrowy, który oznaczał:

  • bezwzględne prawo do aborcji w Ameryce,
  • regulacje od 14 tygodnia ciąży,
  • utrudnienie lub zakaz aborcji w trzecim trymestrze ciąży (z tym że w ostatnim trymestrze ciężarna może dokonać aborcji w przypadku, gdy specjalista zdiagnozuje, że istnieje zagrożenie życia kobiety czy jej stanu zdrowia).

Czy w USA zabronią opuszczania danego stanu w celu dokonania usunięcia ciąży?

Na razie, opuszczanie danego stanu nie jest zabronione dla przyszłych matek, ale ci najbardziej tradycyjni politycy wspominają o tym, że w planach jest zakaz międzystanowych podróży w celu dokonania usunięcia ciąży. W stanie Missouri analizowano już projekty ustawy, który zezwalałby na pozew osób, które będą wspierać ciężarne kobiety w przekraczaniu granicy stanów na zabieg terminacji ciąży. Politycy ostrzegają, że nowe projekty ustaw w tej sprawie będą wpływać coraz częściej.

Dodatkowo w Teksasie każdy stały mieszkaniec ma prawo do oskarżania specjalistów i osób pomagających w usunięciu ciąży. Co więcej, mają niemal 100% gwarancję wygrania procesu.

Aborcja w USA

Czy legalnie dokonać aborcji?

Czechy są państwem, w którym aborcja jest zgodna z prawem do 3 miesiąca ciąży. Po tym czasie aborcja również jest możliwa i to nawet do 24 tygodnia ciąży, ale jedynie na skutek problemów zdrowotnych albo w momencie, gdy specjalista potwierdzi groźną wadę wrodzoną dziecka. Terminacja ciąży w Czechach wykonana do 3 miesiąca ciąży jest zgodna z prawem. Co więcej, w fachowej klinice kobieta będzie w najlepszych rękach — wśród doświadczonych specjalistów i specjalistycznego sprzętu. Może poczuć się bezpiecznie, komfortowo i anonimowo. Wizyta w klinice aborcyjnej w Czechach nie trwa więcej niż 2 godziny. Gdy jednak któraś z pacjentek będzie chciała odpocząć, personel się nią zajmie.

Szukasz dobrej kliniki aborcyjnej? Chcesz decydować sama za siebie i mieć pod kontrolą to, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość? Zadzwoń do nas i umów wizytę jeszcze dziś!

5/5 - (61 głosów)

Może Cię zainteresować