Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

Kobiety w niechcianej ciąży mają możliwość skorzystania z legalnego zabiegu przerwania ciąży do 3 miesiąca w wielu krajach UE, wliczając w to aborcję w Czechach. W każdym roku, tysiące polskich kobiet korzysta z tego rozwiązania, z racji, że chcą mieć pełną kontrolę nad swoim ciałem. Niektóre kobiety przejmują się przerwaniem ciąży przez ryzyko komplikacji. Powikłania po aborcji próżniowej - czy są i jest się czym martwić? W dalszej części wpisu wyjaśniamy!

Spis treści

Powikłania po aborcji próżniowej

Metoda próżniowa – dlaczego tak chętnie wybierana?

Metoda próżniowa jest często wykonywana podczas zabiegu przerywania ciąży z wielu powodów. Przede wszystkim zapewnia komfortowy zabieg dla kobiet. Zabieg jest w znieczuleniu ogólnemu, jak i nie ma kontaktu z tkankami ciążowymi, dzięki czemu czuje się lepiej na psychice. Istotny jest również czas samego zabiegu przerwania ciąży, który oscyluje w granicy 10 minut oraz czas obserwacji (2 godziny). Wskaźniki powodzenia aborcji próżniowej mieszczą się od 98 do 100%.

Jak duże są szanse komplikacji po zabiegu aborcji?

Chcemy uspokoić każde kobiety, które rozważają usunięcie ciąży i obawiają się o przyszłą płodność. Powinni wiedzieć, że jest to zabieg o niezwykle minimalnym ryzyku. Jak jest napisane na jednym z portali, prawdopodobieństwo powikłań wynosi około 0,2% wszystkich terminacji – znaczy to, że ryzyko w przypadku aborcji próżniowej kobiety jest znacznie mniejsze niż w przypadku ciąży i porodu. Nie istnieją znane przypadki braku płodności, która całkowicie wraca w ciągu 4 do 6 tygodni po zabiegu usunięcia ciąży.

Obfite krwawienia i naruszenie macicy

Jedną z potencjalnych wad terminacji próżniowych jest możliwość zranienia ściany macicy. Może się stać tak w trakcie zabiegu, kiedy umieszcza się rurkę z odsysaniem. Jeśli proces jest przeprowadzany przez mało niedoświadczonego chirurga, może naruszyć nią ściankę macicy co będzie równoznaczne z jej uszkodzeniem. Występuje to niezwykle rzadko. Chociaż zwykle będzie to wymagać obserwacji szpitalnej ze względu na możliwe obfite krwawienia.

Sprawdź również: Terminacja ciąży 

Powikłania po aborcji chirurgicznej

Krótko mówiąc, możliwe powikłania w sytuacji przeprowadzenia aborcji u doświadczonego i wykwalifikowanego chirurga jest zdecydowanie mniejsze niż w sytuacji porodu. Należy mieć na uwadze, że jest to zabieg chirurgiczny, co oznacza, że będzie wymagał konsultacji z kobietą. Kobiety, które chcą wykonać przerwanie ciąży, powinny przeprowadzić ją w sprawdzonych i bezpiecznych miejscach. Jedynymi z nich są klinki w Czechach i na Słowacji.

Zalecenia po aborcji próżniowej

Bezpośrednio po zabiegu, mogą wystąpić typowe objawy, takie jak zmęczenie, silny ból w okolicy podbrzusza, ból piersi, nudności czy wahania nastroju, przypominające te towarzyszące miesiączce. Zaleca się odpoczynek w celu szybszego powrotu do pełnej formy, przy czym większość dolegliwości powinna ustąpić po 24 godzinach.

Zalecenia do przestrzegania po zabiegu aborcji próżniowej, to:

  • Unikanie gorących kąpieli, zalecane jest korzystanie z szybkiego prysznica.
  • Wstrzymanie się od stosunków seksualnych do zakończenia pierwszego cyklu miesiączkowego po usunięciu ciąży.
  • Zamiana tamponów na podpaski.
  • Unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie dynamicznych sportów.
5/5 - (75 głosów)

Może Cię zainteresować