Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Terminacja ciąży – co to znaczy?

Terminacja ciąży – co to znaczy?

Terminacja ciąży to inne określenie na aborcję. Przerywanie ciąży w Polsce jest legalne, ale mocno ograniczone. Jest to możliwe tylko w kilku przypadkach. Do niedawna było to dozwolone, gdy płód miał poważne wady w rozwoju. Uległo to zmianie 22 października. TK orzekł, że terminacja ciąży jest całkowicie niezgodna z obowiązującą Konstytucją RP. Wynikiem jest, że wiele osób zastanawia się, co ten termin w ogóle oznacza. Terminacja ciąży - co to znaczy? Dowiedz się już dziś!

Spis treści

Terminacja ciąży

Na czym polega terminacja ciąży?

Terminacja ciąży (aborcja) jest zabiegiem medycznym, który przeprowadzany jest w celu przerywania ciąży. Najczęściej przeprowadzany do 12 tygodnia życia. Płód w tym czasie nie jest całkowicie rozwinięty, a aborcja jest bezpieczna dla matki. Operację powinien wykonać tylko doświadczony lekarz w klinice Czeskiej, bądź Słowackiej, która jest do tego przygotowana.

Wiele państw ma mocno regulowane prawo związane z zabiegiem terminacji. Na terenie Polski mamy jedno z najmocniej restrykcyjnych przepisów dotyczących zabiegu przerwania ciąży. Zmieniły się one jakiś czas po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Jakie rozróżniamy metody terminacji ciąży?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie ciąży. Popularną opcją jest przerwanie ciąży lekami. Mifepriston lub „tabletki aborcyjne” można stosować dopochwowo lub doustnie. Tabletki stosowane w początkowym etapie ciąży mogą powodować komplikacje związane z płodem, które wywołują skurcze macicy a tym samym prowadzą do poronienia. Należy jednak pamiętać, że wiąże się z tym ryzyko – ogromny ból, niska skuteczność. Metoda cechuje się jakąkolwiek skutecznością w początkowych tygodniach.

Aborcja próżniowa jest jednak znacznie częściej wybierana. Szyjkę macicy należy wcześniej rozszerzyć, a następnie zarodek odessać specjalnie przeznaczoną do tego rurką. Istnieje inny proces nazywany laparotomią. Polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu ciąży. Jednak zabieg ten jest wykonywany rzadko – zazwyczaj tylko kiedy pojawią się krytyczne powikłania bądź choroby macicy.

Więcej o metodach aborcji oraz jak wygląda aborcja.

Z jakiego powodu kobiety decydują się na usunięcie ciąży?

Kobiety podejmują decyzję o terminacji ciąży z kilku okoliczności. Wśród najczęstszych należy wymienić wskazania medyczne. Bardzo często okazuje się, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia matki lub samego płodu. Zdarza się, że zostają wykryte poważne schorzenia wrodzone płodu, przez co ciężarne kobiety chciałyby przerwać ciążę. Powodem bywa również sam wiek – młode dziewczyny często zachodzą w niechcianą ciążę, które nie są na siłach, by zostać mamą w tak młodym wieku, oraz te starsze, których zdaniem, że to już nie ten czas na wychowanie dziecka.

Część kobiet zmaga się z problemami finansowymi i sądzą, że nie będzie ich stać na poprawne utrzymanie przyszłego dziecka. Częstymi przyczynami terminacji ciąży bywa także brak rozwiniętego instynktu macierzyńskiego, brak chęci do posiadania dzieci, czy brak stabilnego partnera. Wśród najczęstszych powodów warto wspomnieć również o zajściu w ciążę w sytuacji czynu zabronionego czyli np. stosunek kazirodczy czy gwałt.

Co to terminacja ciąży

Jakie sytuacje pozwalają usunąć ciążę?

Do dnia 22 października, Polskie prawo zezwalało na usunięcie ciąży, gdy któryś z tych 3 przypadków został spełniony:
– gdy stanowiła zagrożenie życia matki
– ciąża powstała w wyniku np. gwałtu (wynikiem czynu zabronionego)
– płód objawiał poważne wady nieodwracalnego upośledzenia płodu (lub nieuleczalnej choroby zagrażającej), które z reguły oznaczały natychmiastową śmierć po narodzinach

Trybunał Konstytucyjny zmienił jakiś czas temu prawo aborcyjne. Tym samym uznał, że ostatni przypadek pozwalający na terminację ciąży nie był zgodny z konstytucją i tym samym niezgodny z obowiązującym polskim prawem. Był to jeden z najczęstszych sytuacji wyboru terminacji ciąży przez kobiety.

Aborcja w Polsce nie jest legalna?

Brak możliwości wykonania legalnej terminacji w Polsce został mocno poruszony przez wszelkie media – co ważne, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jak się okazuje, z prawdą to ma niewiele wspólnego. Aborcja ciąży na terenie w Polsce jest dopuszczalna, ale tylko w poniższych sytuacjach:
– ciąża stanowi zagrożenie zdrowia matki lub życia matki
– ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jak gwałt i stan ten został stwierdzony przez prokuraturę.

Czy terminacja ciąży wykonana za granicą jest legalna?

Mając na uwadze brak terminacji ciąży w Polsce, spora część Polek postanawia dokonać aborcji za granicą. W wielu przypadkach jednak pytają o regulacje prawne zabiegu w danym państwie. Na terenie Czech, Niemczech i na Słowacji jest coś takiego jak aborcja na żądanie. Dodatkowo można ją wykonać w dowolnym momencie bez podawania powodu tej decyzji. Należy pamiętać, że aborcja na Słowacji i w Czechach nie może zostać wykonać po dwunastym tygodniu ciąży. Przerwania ciąży są wykonywane w ten określony sposób, ponieważ jest to tylko wtedy legalne, pamiętaj, że może to w głównej mierze zależeć od obranego państwa.

5/5 - (77 głosów)

Może Cię zainteresować