Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Prawo aborcyjne w Europie i na świecie – statystyki, porównanie

Prawo aborcyjne w Europie i na świecie – statystyki, porównanie

Nie tak dawno zaobserwować można było falę protestów, która odbyła się w całej Polsce. Znaczna część społeczeństwa wyszła na ulice przez zaostrzenie prawa aborcyjnego, które jak wiemy już wcześniej było dosyć rygorystyczne. Większość kobiet uważa, że decyzja podjęta przez Trybunał Konstytucyjny wydała wyrok na wykonywanie aborcji w Polsce - została praktycznie całkowicie zakazana. Ciekawa sytuacji w innych krajach? Przyjrzymy się, jak ma się prawo aborcyjne w Europie i na świecie!

Strajkujący ludz walczące o prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Prawo aborcyjne w Europie

W Europie wiele państw zezwala na aborcję na życzenie. Wartymi nadmieniania jest Aborcja Czechy, Słowacja, Niemcy, Dania, Grecja, Holandia, Belgia, Austria, Litwa, Francja, Łotwa, Węgry, Rumunia, Włochy, Słowenia, Luksemburg, Bułgaria oraz Szwecja. Z reguły aborcja na życzenie możliwa jest w tych krajach do 12 tygodnia trwania ciąży. Zdarzają się wyjątki, jak Rumunia (do 14 tygodnia) oraz Szwajcaria (do 18 tygodnia).

Mimo tego, że aborcja w wielu krajach jest legalna i możliwa na życzenie, to nie zawsze jest finansowane przez państwo. Mieszkanki Norwegii czy Szwecji mogą dokonać aborcji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii usuwanie ciąży odbywa się po przedstawieniu karty ubezpieczenia zdrowotnego czy też polisy ubezpieczenia kosztów leczenia. Kobiety nie zamieszkałe/przebywające nielegalnie, które chcą usunąć ciążę w tych krajach muszą pokryć koszty zabiegów z własnej kieszeni. Spora część państwa w Europie ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej – tabletek 48h/72h po. Dla przykładu, Anglia umożliwia zakup tych tabletek bez recepty.

Jakie kraje w Europie całkowicie zakazują aborcję?

W zakazie aborcji w dalszym ciągu pierwsze miejsce zajmuje Malta. Restrykcyjne prawo aborcyjne całkowicie zakazuje zabiegu. Maltanki nie mogą zdecydować się na zabieg mimo gwałtu czy kazirodztwa. Co straszne, nie ma również możliwości mimo wykrycia ciężkich wad płodu oraz stwierdzenia zagrożenia życia czy zdrowia matki. Wykonanie nielegalnej aborcji na Malcie grozi wysokimi karami dla wykonujących zabieg oraz kobiecie – nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Strajkujące kobiety walczące o prawo aborcyjne w Europie

Kiedy aborcja w Polsce jest dozwolona?

Trybunał Konstytucyjny ustanowił zakaz aborcji dla ciąży, gdzie płód wykazuje wady uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, czy też mogące doprowadzić do śmierci po narodzeniu. Wynikiem zakazu były liczne protesty na ulicach. Aborcja była możliwa, gdy:

  • ciąża stanowiła zagrożenie życia matki,
  • ciąża powstała w wyniku gwałtu,
  • płód miał wady, które stanowiły zagrożenie zdrowia i życia matki.

Aborcja w Polsce – statystyki

Każdego roku w Polsce przeprowadza się około tysiąca aborcji. Na rok 2019 było to 1110 zabiegów, natomiast w 2020 roku 1076. Według danych prawie wszystkie z zabiegów wykonano po stwierdzeniu nieuleczalnej choroby płodu, czy też nieodwracalnego upośledzenia.

Prawo aborcyjne na świecie

Większość krajów Afryki, Ameryki południowej, państw arabskich (z naciskiem na muzułmanizm) posiada restrykcyjne prawa aborcyjne. Istotne jest to, że aborcja jest legalna w przypadku zagrożenia życia matki tylko w 30 krajach na całym świecie. Skalę potęguje fakt, że według ONZ istnieje aż 195 państw!

Nielegalne zabiegi aborcji

Prawo restrykcyjne nie powoduje zmniejszenia ilości aborcji, czy też całkowitej rezygnacji. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest oczywiście wyjazd do kliniki w kraju, gdzie jest to legalne. Przykładem są Polki, które szukają pomocy w Czeskich i Słowackich klinikach. Maltanki również szukają pomocy, szacuje się, że około 400 kobiet rocznie wyjeżdża do zagranicznych klinik na zabieg aborcji.

Często jednak kobiety podejmują próby usunięcia ciąży za pomocą środków medycznych (tabletki poronne), czy też zawczasu reagują antykoncepcją awaryjną. W skrajnych przypadkach kobiety próbują fizycznego usunięcia ciąży – silny nacisk na podbrzusze, czy włożenie obcego przedmiotu do macicy.

Przestrzegamy przed tabletkami, czy samoistną próbą usunięcia ciąży – jest to skrajnie niebezpieczne i może doprowadzić do stałego obciążenia zdrowia a nawet utraty życia kobiety!

5/5 - (94 głosów)

Może Cię zainteresować