Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Powikłania po aborcji farmakologicznej – co trzeba wiedzieć?

Powikłania po aborcji farmakologicznej – co trzeba wiedzieć?

Sporo osób czuje się źle z tematem aborcji, ale jest to decyzja, który należy pozostawić kobiecie. Przymuszanie kobiety do noszenia niechcianego płodu jest nieetyczne.

W tym wpisie podamy wiele zagrożeń związanych z aborcją farmakologiczną. Aborcje te są zwykle wykonywane z użyciem pigułek, które powodują skurcze i prowadzą do wydalenia płodu. Leki wczesnoporonne będą mieć nieprzyjemne skutki uboczne dla kobiet.

Powikłania po aborcji farmakologicznej

Istnieją dwie metody aborcji

Tabletki wczesnoporonne są alternatywą dla tych, którzy są w niechcianej ciąży mniej niż 5 tygodni. Nazywa się to też aborcją medyczną. Nie wymaga wyjazdu za granicę jak aborcja wykonana w klinice i można ją wykonać w zaciszu własnego mieszkania. Aborcja farmakologiczna wykonana wystarczająco wcześnie zabija płód. Ten rodzaj aborcji jest uważany za skuteczny wyłącznie w bardzo wczesnych ciążach.

Aborcja medyczna polega na spożyciu tabletek skutkujących przerwaniu ciąży.

Aborcja chirurgiczna odbywa się za pomocą narzędzi do usunięcia zarodka z macicy.

Więcej o tym jak wygląda aborcja – poruszamy temat aborcji chirurgicznej i farmakologicznej. Wyjaśniamy dlaczego metoda próżniowa jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i zalecana w przypadku ciąży.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Usuwanie ciąży to w naszym państwie trudny temat. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie umożliwiają legalnej aborcji. W rzeczywistości aborcja jest nielegalna w większości przypadków. Osoby, które dokonały terminacji lub pomagały w jej wykonaniu, będą ukarane karą pozbawienia wolności. Aborcja farmakologiczna nie jest legalna.

Jak działają tabletki wczesnoporonne?

Aborcja przy podaniu środków farmakologicznych jest procesem dwuetapowym. Pierwszym krokiem jest zażycie pigułki, która uniemożliwi postęp płodu. Następnym etapem jest zabranie drugiej tabletki, która spowoduje skurcze i ułatwi wydalenie z macicy płodu. Aborcja farmakologiczna przy pomocy leków jest używana od kilku lat, ale nadal istnieje wiele komplikacji w wyniku aborcji, które występują po ich spożyciu.

Powikłania po tabletkach poronnych

Jest spore ryzyko komplikacji po aborcjach przy pomocy leków. Główne powikłania to pęknięcie ścianki macicy i niepełna aborcja. Perforacja macicy może prowadzić do mocnego krwawienia i infekcji, podczas gdy niecałkowita aborcja może powodować konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia pozostałej tkanki z macicy.

Kobiety, które rozważają przerwanie ciąży po przez aborcję farmakologiczną, powinny być świadome realnych powikłań. Jedynym sposobem radzenia sobie z wszystkimi powikłaniami jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Częste i możliwe powikłania po aborcji medycznej to duże krwawienie, które zwykle ustępuje w ciągu kilku dób. Osoby, które przeszły więcej niż jedno cięcie cesarskie, wykazują większe ryzyko perforacji macicy.

Objawy nieudanej aborcji farmakologicznej

Utrzymująca się ciąża – stosując pigułki poronne jest spore prawdopodobieństwo, że płodu w pełni nie usuniemy. Może okazać się, że tylko mocno uszkodzimy płód, jednak będzie dalej się rozwijał. W podanej sytuacji możemy wykonać aborcję chirurgiczną lub donosić rozwijający się płód. Warto wiedzieć, że noworodek będzie miał widoczne wady. Aborcja farmakologiczna niesie za sobą usunięcie ciąży, jak i:

Niecałkowita aborcja – W przypadku niepełnej aborcji stosuje się procedurę próżniową lub podaje kolejną dawkę leków poronnych.

Krwotok – bardzo często powstaje krwotok narządów wewnętrznych np. macicy.

Infekcja – gdy pacjentka ma infekcję, musimy ją leczyć antybiotykami.

Niestety, kobiety, które poroniły i potrzebowały pomocy medycznej, skarżą się na leczenie przez lekarzy i pielęgniarki. Nasz personel nierzadko powołuje się na “klauzulę sumienia” albo niechętnie udzielają pomocy.

Duża część kobiet, które poddały się usuwaniu ciąży, doświadcza bolesnego powrotu do zdrowia. Ze względu na fizyczny proces aborcji, ale także z powodu emocjonalnego żniwa, jaki przeżywa kobieta. W wielu przypadkach kobiety czują się winne i wstydliwe z powodu aborcji, co może prowadzić do izolacji. Ważne jest, aby kobiety zrozumiały, że nie są w tym procesie same i że są dostępne dla nich środki, jeśli wymagają pomocy.

Chcesz usunąć ciążę? Metoda próżniowa jest bezpiecznym i częstym sposobem radzenia z nagłą i niespodziewaną sytuacją. Aborcję farmakologiczną odradzamy ze względów możliwych powikłań dla zdrowia.

Poczytaj o aborcji w Czechach i dlaczego warto zdecydować się na zabieg w naszej klinice.

5/5 - (75 głosów)

Może Cię zainteresować