Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Aborcja za granicą – ile kosztuje?

Aborcja za granicą – ile kosztuje?

Aborcja za granicą to temat, który staje się coraz bardziej istotny w kontekście praw reprodukcyjnych i dostępu do opieki zdrowotnej. W niektórych krajach, przepisy dotyczące aborcji są znacznie bardziej restrykcyjne niż w innych, co skutkuje trudnościami w uzyskaniu medycznej procedury w przypadku, gdy kobieta podejmuje taką decyzję. W dzisiejszym wpisie skoncentrujemy się na aborcji za granicą, omawiając powody, dla których kobiety decydują się na podróż w celu przeprowadzenia aborcji, procedury i kwestie prawne z tym związane.

Sprawdź jak wygląda aborcja za granicą i ile kosztuje!

Spis treści

Lekarz przeprowadzający aborcję za granicą

Czym jest usuwanie ciąży?

Słowo terminacja ciąży może odnosić się zarówno do aborcji spowodowanej przez siebie, jak i aborcji wywołanej przez pracownika służby medycznej. Jest to terminacja ciąży poprzez odessanie płodu lub zarodka z jamy macicy, zwykle w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym obowiązuje restrykcyjne prawo dotyczące aborcji. Aborcja w Polsce jest zezwolona tylko w przypadkach, gdy życie lub stan zdrowia kobiety jest zagrożone lub gdy ciąża była spowodowana gwałtem lub kazirodztwem.

Niestety, obywatelki polski nie w każdej sytuacji mogą wybrać terminację ciąży, dlatego często wybierają zagraniczny wyjazd w celu usunięcia ciąży.

W jakich krajach przeprowadzenie aborcji jest więc legalne?

W większości krajów europejskich aborcja jest legalna, jednak nie zawsze łatwo dostępna. Oprócz Polski i Malty, gdzie jest zakazana, kobiety szukające aborcji często wybierają kliniki w Czechach, Słowacji, Niemczech, Holandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, a rzadziej we Francji i Belgii. Limity czasowe dla aborcji na żądanie różnią się w tych krajach, zazwyczaj mieści się w przedziale od 6 do 12 tygodnia. W niektórych z nich aborcja jest legalna od 12 do 24 tygodnia, jak i do końca ciąży w przypadku uszkodzenia płodu lub zagrożenia życia kobiety. Wykonywanie aborcji w tych krajach jest legalne i bezpieczne dla kobiet w niechcianej ciąży, a po powrocie do Polski nie grożą żadne konsekwencje prawne.

Co grozi kobiecie za usunięcie ciąży za granicą?

W niektórych krajach, takich jak Polska, aborcja jest surowo ograniczona lub całkowicie zabroniona. Jeśli kobieta zdecyduje się na usunięcie ciąży za granicą, gdzie aborcja jest legalna, to zazwyczaj nie grożą jej konsekwencje prawne w kraju zamieszkania. Jeśli powróci do kraju, w którym aborcja jest zabroniona, prawo może nie ścigać jej za dokonanie aborcji.

Zatem co grozi kobiecie za usunięcie ciąży za granicą?
W innych krajach, takich jak Czechy czy Słowacja, aborcja jest legalna i dostępna na żądanie kobiety w określonym okresie ciąży lub na podstawie innych przesłanek. Jeśli kobieta zdecyduje się na usunięcie ciąży w tych krajach, nie grozi jej żadne ryzyko prawne po powrocie do Polski.

Gdzie najczęściej jeżdżą Polki, by dokonać aborcji?

Teraz możemy wykonać terminację ciąży w Polsce, ale jest to bardzo droga i bardzo ryzykowna opcja. Jeśli rozważasz zabieg przerwania ciąży, najlepiej zrobić to w bezpiecznym miejscu – w klinice za granicą w Czechach. Kraj został uznany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do aborcji. Kliniki aborcyjne w Czechach są najlepszymi placówkami, pacjentki od kadry mogą oczekiwać profesjonalnej obsługi. Aborcja w Czechach jest legalna do 12 tygodnia ciąży.

Innym krajem, gdzie można wykonać terminację ciąży to Niemcy. Procedura aborcji zawiera konsultację z psychiatrą oraz od momentu zapłodnienia, nie może minąć więcej niż 12 tygodni. Zabieg odbywa się 3 dni po wykonanej konsultacji, co jest powiązane z zapłaceniem miejsca pobytu na terenie Niemiec lub długiego powrotu do Polski.

Holandia – to miejsce, gdzie znajduje się wiele klinik wykonujących aborcję. Na terenie tego kraju obowiązuje zasada “Pięć dni do namysłu”. Po wykonaniu konsultacji zaczyna się obowiązkowy 5-dniowy okres, podczas którego pacjentka ma czas na przemyślenie własnej decyzji. Jeśli jej nie zmieni – zabieg terminacji ciąży będzie wykonany. Obecnie w Holandii działa 16 klinik usuwających ciążę. Usuwanie ciąży w Holandii jest zdecydowanie droższe niż np. w Czechach, ale zabieg można wykonać nawet do 22 tygodnia ciąży.

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Koszt aborcji w poszczególnych krajach prezentuje się następująco:

  • Czechy – 2100 zł
  • Słowacja – 1900 zł
  • Niemcy – około 1000 euro
  • Austria – około 600 euro
  • Holandia – od 1500 do nawet 2000 euro

Wybierając klinikę w Czechach kobiety płacą na miejscu w gotówce, zazwyczaj tego samego dnia wracają do domu. Do kliniki przyjeżdżają w porach porannych, a pełny pobyt w klinice trwa ok. 3 godziny. Na każdym momencie kobieta może zrezygnować bez podawania powodu.

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Metody aborcji wykonywane za granicą

Z reguły istnieją dwie metody przerwania ciąży. Jedną z nich jest przyjmowanie tabletek wczesnoporonnych – nie wszędzie jest dostępna. Jest to łatwiejszy sposób, ale niestety nie do końca skuteczny. Natomiast zabieg aborcji w klinice jest wykonywany przez zespół najlepszych lekarzy, z właściwymi kwalifikacjami.

Najczęstsze pytania – FAQ

Dlaczego kobiety wybierają aborcję za granicą?

Kobiety wybierają aborcję za granicą z różnych powodów. Najczęściej jest to spowodowane ograniczeniami prawnymi aborcji w ich kraju, całkowitym brakiem dostępu do usług aborcyjnych, bądź chęcią zachowania prywatności.

Czy aborcja za granicą jest legalna i bezpieczna?

W krajach, gdzie aborcja jest legalna, przeprowadzanie jej w ramach dostępnych procedur medycznych jest zazwyczaj bezpieczne. Istnieją kliniki i placówki medyczne, które przestrzegają standardów bezpieczeństwa. Jednak nielegalne aborcje lub aborcje przeprowadzane poza kontrolą medyczną niosą ze sobą ryzyko powikłań zdrowotnych. Pamiętaj, że aborcja w Czechach jest legalna oraz bezpieczna.

Jakie są dostępne metody aborcji za granicą?

W większości krajów, w których aborcja jest legalna, dostępne są różne metody, w tym aborcja farmakologiczna (za pomocą leków) oraz aborcja chirurgiczna. Wybór metody zależy od trwania ciąży oraz indywidualnych okoliczności pacjentki. Należy zaznaczyć, że w Czechach nie wykonujemy aborcji metodą farmakologiczną, jest ona mniej bezpieczna niż metoda chirurgiczna.

5/5 - (75 głosów)

Może Cię zainteresować