Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja?

Dyskusja wokół aborcji stała się w ostatnim czasie bardziej powszechna, a dodatkowo skomplikowała ją kontrowersyjna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Mimo że jest to drażliwy temat, obecnie jest on coraz częściej omawiany. Aborcja na terenie Polski nielegalna, co oznacza, że kobiety nie mają prawa przerywać ciąży. Może to spowodować poważne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i dla płodu, włącznie z trwałym uszkodzeniem. Aborcja jest decyzją podejmowaną przez wiele kobiet z różnych powodów. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda aborcja, istnieją różne rodzaje, a procedura będzie się różnić w zależności od tego, którą z nich wybierzesz. Omówimy różne rodzaje i szczegółowo wyjaśnimy, czym jest i jak wygląda aborcja w praktyce.

Spis treści

Jak wygląda aborcja

Co to aborcja?

Aborcja to celowe przerwanie ciąży poprzez usunięcie płodu z macicy. Może być wywołana na różne sposoby, w zależności od czasu trwania ciąży i przyczyny, dla której jest przeprowadzana.

Istnieją dwie podstawowe metody przeprowadzania aborcji: chirurgiczna i farmakologiczna.

W niektórych krajach aborcja jest legalna i dostępna na żądanie kobiety, podczas gdy w innych wymaga określonych warunków, takich jak zagrożenie życia matki lub ciężkie wady płodu. W niektórych krajach aborcja jest całkowicie zabroniona, co zmusza kobiety do korzystania z niebezpiecznych metod przeprowadzania aborcji, co może prowadzić do powikłań i śmierci.

Aborcja jest kontrowersyjnym tematem ze względów etycznych, moralnych i religijnych. Zwolennicy aborcji uważają, że kobiety powinny mieć prawo do wyboru, podczas gdy przeciwnicy aborcji uważają, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia i powinno być chronione.

Co to aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna, nazywana również aborcją medyczną lub domową, polega na wywołaniu sztucznego poronienia za pomocą leków. W przeciwieństwie do aborcji chirurgicznej, która jest wykonywana w gabinecie medycznym, aborcja farmakologiczna może być wykonana w domu, niesie to jednak za sobą ryzyko poważnych powikłań.

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się stosowanie zakupionych tabletek do aborcji. Leki te podaje się doustnie i/lub dopochwowo w celu zatrzymania rozwoju zarodka i wywołania krwawienia z dróg rodnych kobiety. Metoda jest znacznie mniej bezpieczna niż aborcja chirurgiczna. Ponadto leki te mają więcej skutków ubocznych niż aborcja chirurgiczna. Należy jednak pamiętać, że leki zakupione przez internet mogą okazać się zamiennikiem i nie pomogą.

W jaki sposób przebiega aborcja farmakologiczna?

Przerwanie ciąży tabletkami może przybierać różne formy i nie ma ustalonego wzorca. Jednak jeśli chodzi o substancje stosowane w takiej sytuacji, to pierwsza jest na ogół dobrze tolerowana przez wiele osób i nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji. Przyjęcie drugiej z tabletek może przyczynić się do bolesnego okresu. Aborcja przy użyciu leków może powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności, lekkie krwawienie, silne skurcze macicy i uczucie zimna. Tym samym powstaje zagrożenie życia kobiety. Po 6 tygodniu ciąży skuteczność jest praktycznie zerowa, a przed minimalna.

W rzadkich przypadkach krwawienie może trwać do dwóch tygodni po medycznym przerwaniu ciąży. Wpływają na to różne czynniki, takich jak długość ciąży. Jeśli tak się stanie, towarzyszące objawy mogą być podobne do tych znanych z regularnej miesiączki i będą się różnić nasileniem w zależności od organizmu pacjentki.

Czym jest i jak przebiega aborcja chirurgiczna?

Osoby, które chcą usunąć ciążę, mogą zdecydować się na aborcję próżniową. Jest to zdecydowanie bardziej popularna i dużo bardziej bezpieczniejsza metoda aborcji. Sam zabieg przeprowadzany jest w trakcie znieczulenia ogólnego i trwa do kilku minut. Znieczulenie i zabieg nie powodują zagrożenia życia matki. Na początku leżysz na fotelu ginekologicznym, następnie lekarz rozszerza szyjkę macicy o kilka milimetrów przy użyciu wziernika. Umożliwia to wprowadzenie cienkiej rurki, przez którą można zassać zawartość wnętrza macicy. Wszystko dzieje się w ciągu kilku minut, a kobieta nic nie czuje. Zabieg możliwy do 12 tygodnia ciąży.

Istotnym jest, aby zaraz po zabiegu aborcji próżniowej wykonać badanie USG, aby potwierdzić, że ciąża została w sposób prawidłowy usunięta. Chcemy zapewnić 100% skuteczność zabiegu. Po aborcji chirurgicznej mogą pojawić się objawy takie jak skurcze brzucha, dolegliwości bólowe brzucha, krwawienie lub napięty biust. Należy wziąć pod uwagę, że jest to proces całkowicie normalny i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jeśli jednak okażą się zbyt uciążliwe lub uporczywe, można sobie z nimi poradzić stosując środki przeciwbólowe. Powinny pomóc. Należy również pamiętać, aby nie używać tamponów, które zastąpić możemy podpaskami.

Zachęcamy do aborcji w Czechach – w profesjonalnej klinice, która dba o bezpieczeństwo każdej pacjentki. Pamiętaj o tym, że aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży.

Jak wygląda aborcja - przebieg

Metody aborcji

Istnieją dwie główne metody aborcji: farmakologiczna i chirurgiczna. Przed podjęciem decyzji, warto poznać kluczowe różnice między tymi dwiema metodami. Może się to okazać przydatne dla osób, które nie są zdecydowane, którą wybrać. Aborcje farmakologiczne wykorzystują leki, które powodują silne, krwawienie i zawroty głowy, natomiast aborcje chirurgiczne wymagają pomocy specjalnej rurki (wprowadza lekarz ginekolog) i rozszerzenia szyjki macicy. Tą rurką zasysana jest zawartość jamy macicy. W obu przypadkach termin, kiedy można dokonać aborcji jest różny. Przy metodzie chirurgicznej zalecany czas jest między 7 a 12 tygodniem ciąży. Prawo czeskie zezwala na legalną aborcję do trzeciego miesiąca ciąży. Okres na możliwość terminacji jest więc we wczesnym etapie ciąży.

Którą z metod aborcji wybrać – chirurgiczna czy farmakologiczna?

Poniżej podstawowe różnice:

czas trwania zabiegu: zabieg aborcji farmakologicznej trwa nawet kilka dni, natomiast metoda chirurgiczna to zaledwie kilka całkowicie bezbolesnych minut,

krwawienie: aborcje próżniowe mają znacząco zmniejszone ryzyko powstania działań niepożądanych, takich jak obfite i długotrwałe krwawienie, porównując do aborcji farmakologicznej,

czas dojścia do pełni zdrowia: kobiety mają tendencję do szybszego powrotu do zdrowia po metodzie chirurgicznej niż farmakologicznej,

znieczulenie: zabieg chirurgiczny odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a jeśli chodzi o aborcję farmakologiczną – w tym przypadku stosuje się jedynie środki przeciwbólowe.

Aborcja

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są różne metody aborcji?
  Istnieje kilka różnych metod aborcji, w tym farmakologiczna (za pomocą leków) i chirurgiczna.
 2. Jak przebiega aborcja farmakologiczna?
  Aborcja farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków.
 3. W jaki sposób przebiega aborcja chirurgiczna?
  Aborcja chirurgiczna może być przeprowadzana różnymi metodami, ale ogólnie polega na usunięciu płodu z macicy za pomocą narzędzi chirurgicznych lub próżniowego ssania.
 4. Jakie są wskazania do przeprowadzenia aborcji?
  Wskazania do aborcji mogą obejmować zagrożenie życia lub zdrowia matki, wady płodu, trudne warunki życiowe, czy osobiste decyzje matki.
 5. Kiedy można przeprowadzić aborcję?
  Termin, w którym można przeprowadzić aborcję, różni się w zależności od przepisów prawa danego kraju lub regionu. W Czechach termin na aborcję to 12 tygodni.
 6. Jakie mogą być skutki uboczne aborcji?
  Skutki uboczne aborcji mogą obejmować krwawienie, ból brzucha, infekcje, urazy macicy, czy skutki emocjonalne i psychologiczne.
 7. Czy aborcja jest legalna?
  Legalność aborcji zależy od prawa danego kraju i regionu. W niektórych miejscach jest ona legalna pod określonymi warunkami, w innych jest zabroniona lub ograniczona. W Czechach aborcja jest legalna.

Aborcja – podsumowanie

Podsumowując omówienie tematu aborcji, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów dotyczących opieki po zabiegu. Po aborcji zaleca się unikanie działań, takich jak pływanie oraz stosowanie tamponów, zastępując je podpaskami. W tym okresie zaleca się również zamianę kąpieli na prysznic oraz zaprzestanie współżycia przez określony czas. Po zabiegu aborcji kobieta ponownie rozpocznie swój cykl menstruacyjny, co niesie ze sobą możliwość ponownego zajścia w ciążę. Warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza ginekologiem, w kwestii antykoncepcji, aby skutecznie zapobiec niechcianej ciąży. Świadoma opieka po aborcji odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu i zapobieganiu ewentualnym powikłaniom.

5/5 - (266 głosów)

Może Cię zainteresować