Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Rejestracja ciąży – jak uniknąć?

Rejestracja ciąży – jak uniknąć?

Rejestracja ciąż w Polsce weszła w życie 1 października 2022 roku. Zdaniem wielu ludzi jest to kolejny krok, którego celem jest kontrolowanie mieszkańców oraz ograniczenie wolności polskich kobiet. Polska władza tłumaczy jednak, że jest to krok do zwiększenia ochrony nad kobietami w ciąży i ofiarowania troski o kwestie zdrowotne.

Co, gdy kobieta chce ominąć rejestrację ciąży, ponieważ pragnie sama podejmować decyzje tym, jak będzie wyglądać jej przyszłość i nie wyklucza terminacji ciąży? Czy to jest w ogóle możliwe i legalne?

Rejestracja ciąży

Jak przebiega rejestracja ciąż w naszym kraju?

Minister Zdrowia podpisał decyzję o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Rejestr informacji, lub też rejestracja ciąż to schemat gromadzenia informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej, skrótowo: w skrócie SIM. Zobowiązanie to od 1 października obejmuje wszystkie ciąże, a za wpisywanie informacji do bazy odpowiedzialni są lekarze. To działanie dotyczy wszystkich wizyt oraz świadczeń medycznych — także tych, które umawiane są prywatnie, a nie tylko na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych wypowiedzi na temat powstania rejestru danych o przyszłych matkach. Między innymi, że to ograniczenie swobody obywatelskiej, wgląd w życie prywatne lub też oznaka kontroli nad Polkami i pogwałcenie ich praw.

Czy możliwe jest badanie USG bez konieczności rejestracji ciąży?

Tak — badanie USG poza granicami kraju omija wpisanie do rejestru w Polsce.

Dlaczego ciężarne aż tak bardzo boją się wpisu ciąży do SIM?
Istnieje kilka przyczyn:

 • Kobieta chce potwierdzić, że nosi pod sercem dziecko i móc sama decydować o tym, jak będzie wyglądać jej przyszłość – móc poddać się ewentualnej aborcji.
 • Kobieta chce wykonać aborcję i jest tego pewna na 100% z różnych powodów – w Czechach nikt nie zapyta o to, dlaczego wybrałaś to rozwiązanie, to tylko i wyłącznie wybór kobiety, która jest w ciąży.
 • Kobieta chce upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo, a jeśli nie, to dokonać legalnej aborcji.

Badanie USG najlepiej wykonać od 6 do maksymalnie 10 tygodnia ciąży. W naszej klinice nie ma konieczności wpisywania ciąży do rejestru, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa dowiadywać się i sprawdzać, czy byłaś w ciąży, i czy ją usunęłaś. Jesteś incognito.

Rejestracja na wizytę ginekologiczną w naszej klinice nie sprawi Ci żadnych kłopotów – konsultanci biegle posługują się językiem polskim, więc jeszcze podczas pierwszego kontaktu możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Kiedy najlepiej umówić się na wizytę w klinice ginekologicznej?

Zachęcamy aby pierwsza wizyta odbyła się się już w 6 tygodniu ciąży – jeśli kobieta nie jest pewna, czy chce zatrzymać ciążę. Jeśli wizyta ma jedynie potwierdzić, czy dziecko nie ma żadnych wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.

Co obejmuje wizyta w profesjonalnej klinice ginekologicznej?

Badanie USG dopochwowe wykonywane jest za pomocą sondy i ma na celu sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży i określić jej miejsce. Bywa tak, że ciąża jest pozamaciczna, która niezwłocznie kwalifikuje się do zabiegu terminacji. W czasie badania lekarz ginekolog omówi szczegółowo pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a także aktywność pracy serca. Ocenia też narządy rodne kobiety oraz przedstawia ewentualne podejrzenia.

Pierwsza wizyta — potwierdzenie ciąży

Pierwsza wizyta ma na celu, poza systemem, potwierdzić , że kobieta jest w ciąży. Jest to możliwe w 6 tygodniu ciąży. Wtedy zostaje przeprowadzone badanie USG dopochwowe — lekarz potwierdzi (albo nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i przedstawi przybliżony termin porodu. W tym momencie nie jest jeszcze możliwe potwierdzenie żadnych wad płodu u dziecka. W takim przypadku trzeba umówić kolejny termin drugiego badania za równy miesiąc.

Kolejna wizyta — wykrycie ewentualnych wad genetycznych

Badanie USG wykonane w 6 tygodniu potwierdziło ciążę? Powtórz je raz jeszcze w 10 tygodniu ciąży. Czemu? Właśnie wtedy możliwe jest wykrycie genetycznych wad dziecka. Jeśli badanie w 10 tygodniu wykaże nieprawidłowości związane z rozwojem płodu — w Czechach do 3 miesiąca możliwe jest przeprowadzenie legalnej aborcji.

Rejestr ciąż

O jakiej cenie mówimy — wizyta ginekologiczna oraz droga na trasie Polska-Czechy-Polska

Jednorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy później, to koszt 200 zł. Cena nie różni się. Świadczymy również odpłatny transport. Jeśli zdecydujesz się na tę dodatkową opcję, trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

Kary za aborcję w Polsce

W Polsce usunięcie ciąży nie jest zgodne z prawem, a dziś, gdy ciąż będzie to łatwe do zweryfikowania. Jakie są konsekwencje prawne za dokonanie aborcji? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi chirurgowi, który wykonał zabieg terminacji ciąży.

Czasem komplikacje są na tyle poważne, że kobieta nie wyobraża sobie donosić ciąży. Wtedy dochodzi do dokonania niebezpiecznych zabiegów w podziemiu aborcyjnym.

Tutaj przeczytasz więcej o aborcji w Polsce.

Druga sprawa, która może być niekomfortowa dla dziewczyny znajdującej się w tej sytuacji, to dociekania po naturalnym poronieniu. Ginekolog może pytać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też z premedytacją usunięto ciążę, jednak kobieta nie musi odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia dotyczące tego tematu. Zazwyczaj jest to przykry moment dla kobiety i jej partnera, a pytania o dziecko mogą tylko niepotrzebnie rozdrapywać rany.

Sposób na bezpieczne usunięcie ciąży

Jest kilka rozwiązań. Wspomniane wcześniej podziemie aborcyjne czy aborcja farmakologiczna — tabletki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do poronienia. Te rozwiązania są bardzo niebezpieczne i zazwyczaj nieskuteczne. Mogą skutkować różnymi niebezpiecznymi komplikacjami.

Sprawdzonym i odpowiednim dla zdrowia sposobem na usunięcie ciąży jest aborcja w profesjonalnej klinice za granicą. W naszej klinice otrzymasz należytą pomoc i psychiczną i fizyczną oraz profesjonalne wsparcie w każdej chwili.

Legalna aborcja w Czechach

Aborcja Czechy – możliwa jest do 12 tygodnia. Nie obawiaj się żadnych kar — tam obowiązuje Cię prawo tego kraju.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest rejestracja ciąży?
  Rejestracja ciąży to proces zgłoszenia swojej ciąży w placówce medycznej, najczęściej u lekarza lub położnej, celem rozpoczęcia opieki prenatalnej. Minusem jest wpis do rejestru.
 2. Kiedy powinnam zarejestrować ciążę?
  Rejestr ciąż jest wskazany dla kobiet, które mają całkowitą pewność, że nie będą decydować się na usunięcie ciąży. Nawet wtedy, jeśli okaże się, że dziecko ma wady wrodzone/urodzi się z wadami/ciąża może zagrozić życiu dziecka i/lub matki.
 3. Gdzie mogę się zarejestrować?
  Możesz się zarejestrować u lekarza rodzinnego, ginekologa lub położnej. Wybór zależy od Twoich preferencji i okoliczności. Zalecamy jednak pierwsze swoje badanie wykonać w klinice zagranicznej, dzięki temu w razie problemów z płodem, nie będzie przeszkód w podjęciu ewentualnych kroków w celu przerwania ciąży.
 4. Jakie dokumenty będą mi potrzebne do rejestracji ciąży?
  Zazwyczaj potrzebujesz dowodu osobistego oraz ewentualnie karty ubezpieczenia zdrowotnego.
 5. Jakie korzyści wynikają z rejestracji ciąży?
  Rejestracja ciąży pozwala na monitorowanie postępów ciąży, wykrywanie ewentualnych problemów zdrowotnych i planowanie opieki medycznej. To także okazja do uzyskania porad dotyczących zdrowego trybu życia w ciąży. Należy jednak pamiętać, że rejestracja ciąży może powodować problemy jeśli kobieta zdecyduje się na usunięcie ciąży z różnych powodów.
5/5 - (67 głosów)

Może Cię zainteresować