Natalia
pon - pt 07:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Ania
pon - pt 08:00 - 17:00
Klaudia
pon - pt 08:00 - 22:00
sob - nd 07:00 - 16:00
Aborcja Czechy » Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Pierwszą nadzieją par planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się zdrowe. Obawa o niepełnosprawne dziecko jest bardzo obciążająca, ale istotne jest, aby mieć na uwadze, że niektóre dzieci przychodzą na świat niepełnosprawne i mogą żyć szczęśliwie. Natomiast to lekarz ustala, czy uszkodzenia płodu wymagają aborcji, czy nie.

Duża część kobiet wie, że ich początkowy strach przed usuwaniem ciąży na wczesnym stadium jest mniejszy, ponieważ są w stanie podjąć ryzyko, aby w przyszłości mieć pełnosprawne dzieci. W wielu przypadkach po prostu przerywają ciążę w sytuacji poważnych wad płodu. Mimo, że aborcja jest legalna w większości krajów, wciąż istnieje wiele dyskusji jak wpłynie na zdrowie lub płodność. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, czy po aborcji można zajść w ciążę.

Spis treści

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Jakiego zabiegu usunięcia ciąży można się spodziewać?

W przeszłości aborcja była niedopuszczalna w wielu krajach. Jednak teraz jest to normalna praktyka.

Wyróżniamy dwie metody aborcji – farmakologiczna i zabieg chirurgiczny.
Więcej o metodach aborcji i o tym jak wygląda aborcja.

Na bardzo wczesnym etapie ciąży możliwa jest metoda medyczna – należy uważać, zabieg nie zawsze jest skuteczny i niesie niebezpieczeństwo. Drugi sposób aborcji to zabieg chirurgiczny. Wybierając taką technikę przerwania ciąży, warto się wybrać do doświadczonego lekarza lub kliniki.

Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja medyczna – ten rodzaj usuwania ciąży jest wywoływany przez przyjmowanie leków poronnych. Tabletki poronne działają przez skurcze brzucha i wydalenie płodu. Kobiety, które poddają się aborcji farmakologicznej, muszą radzić sobie z różnymi skutkami ubocznymi. Częste działania niepożądane mogą obejmować skurcze, biegunkę, bóle głowy, zmęczenie.

Czy po aborcji farmakologicznej można zajść w ciążę?

Jednym ze skutków ubocznych zażycia leków aborcyjnych są plamienia lub lekkie krwawienie. Po aborcji należy powstrzymać się od współżycia, dopóki krwawienie nie ustanie. Ponieważ może to spowodować perforację lub pęknięcie macicy.

Ciąża po aborcji

Możliwość zajścia w ciąże istnieje od kolejnego cyklu owulacyjnego.

Po usuwaniu ciąży zaleca się poczekanie kilku tygodni przed ponownym zajściem w ciążę. Okres ten może się różnić w zależności od tego, jak długo trwała ciąża. Niektóre kobiety są w stanie ponownie zajść w ciążę, gdy tylko dojdą do siebie po skutkach zabiegu i nie potrzebują żadnej dodatkowej opieki ani leczenia.

Czy po aborcji można mieć dzieci?

Typowym pytaniem dotyczącym owulacji po aborcji jest to, czy powinna ona nastąpić terminowo. Mimo, że nie ma jednoznacznych wytycznych, kilkudniowe opóźnienie jest najprawdopodobniej w normie.

Kobieta po przeprowadzonej terminacji płodu jest w stanie urodzić zdrowe dzieci. Jeżeli próbujesz zajść w ciążę po aborcji, istotne jest, aby dbać o siebie, spożywając zdrową żywność i mieć wystarczająco dużo snu, aby organizm mógł się zregenerować

Ciąża po aborcji chirurgicznej

Przerywanie ciąży w klinice jest szybkie i wykonane w znieczuleniu. Jest to proces, który mogą wykonać specjalistyczni i doświadczeni lekarze. Terminacja ciąży jest bezpieczniejsza niż wcześniej dzięki postępowi medycyny. Przeczytaj więcej o aborcji w Czechach – dowiedz się więcej o usuwaniu na życzenie.

Na czym polega aborcja chirurgiczna?

Zabieg usuwania ciąży polega na aspiracji macicy i dla wygody kobiety przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Aborcja chirurgiczna to zabieg medyczny bazujący na odessaniu płodu z macicy. Może być stosowany do przerwania ciąży z powodu uszkodzenia płodu lub dlatego, że kobieta zdecydowała, że nie chce zajść w ciążę. Aborcję można przeprowadzić w klinice aborcyjnej.

Jak kobiety reagują na aborcję?

Aborcja wywołuje różne emocje. Czasem kobiety mogą być smutne lub przestraszone zabiegiem usuwania ciąży. Wiele z nich mogą poczuć ulgę, z racji tego, że decyzja została podjęta zgodnie z ich wartościami.

Ważne jest, aby dziewczyny po aborcji szukały bliskiego wsparcia u znajomych lub członków rodziny, aby ulżyć sobie ze swoimi odczuciami.

Przerwanie ciąży i co dalej?

Istnieją uwagi, że u kobiety dokonującej aborcji może pojawić się „syndrom poaborcyjny”. Zespół ten objawia się poczuciem wstydu, depresji. Kobieta zmaga się z problemami emocjonalnymi po usunięciu ciąży. Należy umówić się z psychiatrą lub terapeutą.

Najczęstsze pytania

 1. Czy po aborcji można zajść w ciążę?
  Tak, po aborcji można zajść w ciążę. Aborcja nie jest metodą antykoncepcji, a zdolność do zajścia w ciążę wraca po pewnym czasie.
 2. Kiedy można ponownie zajść w ciążę po aborcji?
  Czas, jaki zajmuje organizmowi powrót do płodności, może być różny dla każdej kobiety. Zazwyczaj chirurgicznej organizm wraca do zdolności rozrodczych w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku metody farmakologicznej okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu lub samo ponowne zajście w ciąże może być niezwykle utrudnione.
 3. Czy jest zalecane czekanie przed próbą zajścia w ciążę po aborcji?
  Czekanie po aborcji zanim spróbujesz zajść w ciążę jest zalecane, aby dać organizmowi czas na regenerację. Zazwyczaj lekarze zalecają oczekiwanie przynajmniej jeden cykl menstruacyjny przed próbą zajścia w ciążę, aby umożliwić organizmowi powrót do normalności.
 4. Czy powinnam/mam stosować antykoncepcję po aborcji, jeśli nie chcę ponownie zajść w ciążę?
  Tak, jeśli nie chcesz zajść w ciążę po aborcji, zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji. Aborcja nie chroni przed przyszłymi ciążami, więc warto skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.
 5. Czy ryzyko komplikacji wzrasta w przypadku kolejnej ciąży po aborcji?
  Ryzyko komplikacji w przyszłej ciąży po aborcji zazwyczaj nie jest większe niż w przypadku innych kobiet. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i prowadzić regularną opiekę prenatalną w przypadku kolejnej ciąży.
 6. Czy aborcja wpływa na zdolność zajścia w ciążę w przyszłości?
  Aborcja nie powinna w znaczący sposób wpłynąć na zdolność zajścia w ciążę w przyszłości, o ile nie wystąpią powikłania. Jeśli po aborcji wystąpią trudności w zajściu w ciążę, warto skonsultować się z lekarzem.
 7. Czy po aborcji istnieją czynniki ryzyka wpływające na ponowną ciążę?
  Czynniki ryzyka wpływające na zdolność zajścia w ciążę po aborcji mogą obejmować obecność infekcji lub powikłań po zabiegu. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń medycznych i monitorować swój stan zdrowia.
5/5 - (94 głosów)

Może Cię zainteresować